Księgowość programisty

Księgowość branży IT

Jeśli zamierzasz zarejestrować swoją działalność jako programista, tester oprogramowania, Project Manager, Business Owner, twórca oprogramowania, grafik komputerowy lub inny specjalista z branży IT – ten post jest właśnie dla Ciebie. Biuro księgowe ETAXA w Krakowie obsługuje różnych specjalistów z branży IT. Oferujemy bezpłatną pomoc w założeniu działalności, program do zarządzania firmą i wystawiania faktur oraz nielimitowane konsultacje dotyczące księgowości Twojej firmy.

Założenie działalności

Pierwszym krokiem w kierunku własnego biznesu jest zarejestrowanie działalności w CEIDG. Zanim jednak wypełnisz formularz rejestracji, należy przemyśleć kilka kwestii.

Kody PKD dla Programisty

Każdy przedsiębiorca rejestrując swoją działalność musi wybrać kody PKD, które ją określają. Więcej na ten temat znajdziesz w poście https://etaxa.pl/jak-wybrac-kody-pkd/. W branży IT można wybierać spośród dość szerokiego wachlarza, ale najczęściej wybierane są następujące kody PKD:

  • 62.01.Z – Działalność związana z oprogramowaniem;
  • 62.02.Z – Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki;
  • 62.03.Z – Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi;
  • 62.09.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych;
  • 70.22.Z – Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania;
  • 74.10.Z – Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania.

Który z tych kodów powinno się wybrać? Warto sprawdzić wyszukiwarkę kodów PKD na stronie rządowej pod tym adresem: https://www.biznes.gov.pl/pl/tabela-pkd. Przeczytać opisy i zdecydować. Doświadczona księgowa na pewno coś podpowie😊.

Pamiętaj, zawsze możesz dodać lub zmienić kody PKD.

Jaki ZUS dla Programisty / Specjalisty w branży IT?

Przedsiębiorcy, którzy rejestrują działalność po raz pierwszy lub nie prowadzili działalności przez ostatnie 60 miesięcy oraz nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności mogą skorzystać z Ulgi na Start tzn. opłacać jedynie 382 zł składki zdrowotnej przez 6 lub 7 miesięcy (zależy to od dnia, kiedy zarejestrujesz swoją działalność). Po upływie tego okresu nie musisz od razu opłacać pełnego ZUS-u ponieważ przysługuje Ci preferencyjny ZUS w wysokości 627 zł lub 648 zł (w zależności od tego, czy zdecydujesz się na opłacanie dobrowolnej składki chorobowej).

Jakie możliwe formy opodatkowania?

Z automatu zawsze można wybrać zasady ogólne, ale w przypadku branży IT często wybieraną formą opodatkowania jest podatek liniowy (19%). Ewidencjonujesz swoje koszty i przychody i na tej podstawie co miesiąc odprowadzasz zaliczkę na podatek.

Czy programista/informatyk musi być VAT-owcem?

W przypadku świadczenia usług doradczych jesteś zobowiązany do rejestracji jako podatnik VAT czynny, jeśli takich usług nie świadczysz możesz korzystać ze zwolnienia do limitu 200 tys. zł w skali roku lub dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT czynny. Chcąc zarejestrować się do VAT należy posiadać tytuł prawny do lokalu jak również przygotować krótki opis działalności. To standard, o który zawsze pyta Urząd Skarbowy. Zdarzają się sytuacje, kiedy Urząd Skarbowy prosi o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące profilu działalności, reklamy itp.

IP BOX w branży IT? IP BOX dla programisty?

Biuro rachunkowe ETAXA w Krakowie współpracuje z doświadczonymi radcami prawnymi oraz doradcami podatkowymi w zakresie uzyskania interpretacji, niezbędnej do korzystania z Ulgi IP BOX – preferencyjnego podatku 5% zamiast wcześniej wspomnianych 17% na zasadach ogólnych lub 19% podatku liniowego od części uzyskiwanych przychodów z działalności badawczo-rozwojowej.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *