ryczałt a polski ład

Ryczałt a Polski Ład – co się zmieni?

Polski Ład został podpisany przez Prezydenta, co zmieni się dla Ciebie, osoby, która wybrała ryczałt jako formę opodatkowania swojej działalności?

Jesteś na ryczałcie i Twoje przychody opodatkowane są wg stawki 3%; 5,5%; 8,5%; 10%; 12,5%; 15% lub 17% w zależności od przedmiotu Twojej działalności (kodów PKD i PKWiU o czym więcej tutaj: https://etaxa.pl/jak-wybrac-kody-pkd/ ).

Co miesiąc odprowadzasz składki ZUS i płacisz podatek zgodnie z informacjami od księgowej i zastanawiasz się co właściwie zmieni się od przyszłego roku?

Czy zmieni się stawka zryczałtowanego podatku dla mojej działalności?

Polski Ład wprowadza obniżkę stawek ryczałtu dla podatników świadczących następujące usługi:

  1. DZIAŁ 86 PKWIU – OPIEKA ZDROWOTNA
  2. DZIAŁ 71 PKWIU – USŁUGI ARCHITEKTONICZNE I INŻYNIERSKIE
  3. DZIAŁ 74 PKWIU – SPECJALISTYCZNE PROJEKTOWANIE

Zryczałtowany podatek zostanie obniżony z 17% na 14%.

Dodatkowo zmiana będzie dotyczyła również niektórych usług z branży IT (zmniejszenie stawki podatku z 15% na 12%) m.in. dla programistów, testerów oprogramowania, usług związanych z wydawaniem pakietów oprogramowania, doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego, instalowaniem oprogramowania, doradztwem w zakresie oprogramowania.

To już druga zmiana stawek ryczałtu w stosunkowo krótkim okresie czasu (ostatnia nowelizacja Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym miała miejsce wraz z początkiem roku 2021 r.). Ustawodawca chce w ten sposób zachęcić przedsiębiorców do korzystania z tej preferencyjnej formy opodatkowania.

Pozostałe stawki ryczałtu pozostają bez zmian.

O co chodzi ze zmianą dotyczącą składki zdrowotnej?

Przedsiębiorcy opłacali dotychczas stałą kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, której podstawa stanowiła 75% przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego roku.

W 2021 r. składka zdrowotna wyniosła 381,81 zł. Kwota ta była stała w ciągu całego 2021 r. Co więcej możliwe było odliczenie w zaliczce na podatek 328,78 zł. Oznacza to, że realnie na składkę zdrowotną w 2021 r. co miesiąc wpłacasz jedynie 53 zł.

Jak będzie od 2022 r.?

Składka zdrowotna też będzie stała, ale jej wysokość będzie zależała od uzyskanych przez Ciebie rocznych przychodów. Podstawą wyliczenia składki będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wraz z wypłatami z zysku w IV kwartale roku poprzedniego.

Przychody mniejsze niż 60 tys. zł – składka zdrowotna około 320 zł/miesiąc*

Przychody między 60 tys. zł – 300 tys. zł – składka zdrowotna około 530 zł/miesiąc*

Przychody większe niż 300 tys. zł – składka zdrowotna powyżej 950 zł/miesiąc*.

Co ważne, nie będzie można odliczyć już składki od podatku tzn. wyżej zaprezentowane obciążenia realnie wpłyną na Twoje finanse.

Czy mogę wybrać opodatkowanie kartą podatkową?

Od stycznia 2022 r. nie będzie już możliwe wybranie opodatkowania w formie karty podatkowej.

Więcej informacji dotyczących Polskiego Ładu znaleźć można tutaj: www.podatki.gov.pl/polski-lad/

*Wartości te zależne są od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wraz z wypłatamy z zysku w IV kwartale roku poprzedniego. Nie są znane jeszcze wartości za IV kwartał 2021, stąd przyjęte zostały dane za III kwartał 2021 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *