Zakładam działalność – czy mogę wybrać ryczałt?

Czym jest ryczałt?

Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania. Dlaczego uproszczona? Ponieważ zaliczkę na podatek wyliczasz od swojego przychodu.

Czym ryczałt różni się od zasad ogólnych?

Jak już wcześniej wspominałam w przypadku ryczałtu opodatkowany jest przychód. Przy wyliczeniu podatku w ogóle nie uwzględniamy kosztów. Nie wrzucisz zatem w koszty paliwa, zakupu nowego telefonu. W zamian w wielu przypadkach będziesz mieć niższą stawkę podatku.

Inaczej jest przy zasadach ogólnych – tutaj opodatkowany jest dochód. Od przychodu odejmujemy zatem koszty i uzyskujemy dochód, który opodatkowany jest 17% stawką. Przy zasadach ogólnych uwzględnia się dodatkowo pomniejszenie o kwotę wolną od podatku.

O czym należy pamiętać wybierając ryczałt?

O wyborze tej formy opodatkowania należy poinformować Naczelnika Urzędu Skarbowego. Zakładając działalność gospodarczą przez portal https://www.biznes.gov.pl/pl możliwe jest zadeklarowanie wyboru formy opodatkowania – ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku braku wyboru formy opodatkowania podczas zakładania działalności, Urząd Skarbowy w ciągu 7 dni od jej założenia, przypisze z automatu do podatnika zasady ogólne.

Czy każdy przedsiębiorca może wybrać ryczałt?

Nie każdy przedsiębiorca może opodatkować swoją działalność na zasadach zryczałtowanego podatku. Przed nowelizacją przepisów, która miała miejsce w styczniu 2021 r. krąg osób niemogących wybrać ryczałtu był większy aniżeli teraz. W chwili obecnej z ryczałtu nie mogą skorzystać przedsiębiorcy:

  • Prowadzący apteki;
  • Handlujący wartościami dewizowymi;
  • Wytwarzający wyroby podlagające pod podatek akcyzowy.

Ponadto ryczałtu nie mogą wybrać osoby, które podejmują wykonywanie działalności po wcześniejszej zmianie wykonywanej działalności w przypadkach określonych przez Ustawę.

Co istotne, nie każdy przedsiębiorca pamięta, że podejmując pracę na rzecz byłego pracodawcy (dla którego wcześniej wykonywane były te same czynności w ramach umowy o pracę) nie może wybrać ryczałtu.

Jaką stawkę ryczałtu wybrać?

Stawki ryczałtu zależą od kodów PKWiU (więcej o kodach PKD i PKWiU dowiesz się tutaj: https://etaxa.pl/jak-wybrac-kody-pkd/) które definiują wykonywane przez podatnika czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wyróżniamy stawkę: 17%, 15%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.

Czy mogę prowadzić dwie różne działalności będąc na ryczałcie np. usługi budowlane i inną działalność usługową?

Tak możliwa jest taka sytuacja. Podatek ustala się wówczas wg stawek właściwych dla wykonywanych przez podatnika czynności.

Czy można zrezygnować z opodatkowania ryczałtem?

Formę opodatkowania można zmienić wraz z początkiem kolejnego roku kalendarzowego, składając odpowiednie dokumenty.

Co może zmienić Nowy Ład w przypadku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem?

Główną zmianą, którą może wprowadzić Nowy Ład jest sposób odliczania składki zdrowotnej od zapłaconego podatku, ale wpierw poczekajmy na publikację przepisów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *