Czym jest ryczałt?
Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania. Dlaczego uproszczona? Ponieważ zaliczkę na podatek wyliczasz od swojego przychodu.
Czym ryczałt różni się od zasad ogólnych?
Jak już wcześniej wspominałam w przypadku ryczałtu opodatkowany jest przychód. Przy wyliczeniu podatku w ogóle nie uwzględniamy kosztów. Nie wrzucisz zatem w koszty paliwa, zakupu nowego telefonu. W zamian w wielu przypadkach będziesz mieć niższą stawkę podatku.
Inaczej jest przy zasadach ogólnych – tutaj opodatkowany jest dochód. Od przychodu odejmujemy zatem koszty i uzyskujemy dochód, który opodatkowany jest 17% stawką. Przy zasadach ogólnych uwzględnia się dodatkowo pomniejszenie o kwotę wolną od podatku.
O czym należy pamiętać wybierając ryczałt?
O wyborze tej formy opodatkowania należy poinformować Naczelnika Urzędu Skarbowego. Zakładając działalność gospodarczą przez portal https://www.biznes.gov.pl/pl możliwe jest zadeklarowanie wyboru formy opodatkowania – ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku braku wyboru formy opodatkowania podczas zakładania działalności, Urząd Skarbowy w ciągu 7 dni od jej założenia, przypisze z automatu do podatnika zasady ogólne.
Czy każdy przedsiębiorca może wybrać ryczałt?
Nie każdy przedsiębiorca może opodatkować swoją działalność na zasadach zryczałtowanego podatku. Przed nowelizacją przepisów, która miała miejsce w styczniu 2021 r. krąg osób niemogących wybrać ryczałtu był większy aniżeli teraz. W chwili obecnej z ryczałtu nie mogą skorzystać przedsiębiorcy:
- Prowadzący apteki;
- Handlujący wartościami dewizowymi;
- Wytwarzający wyroby podlagające pod podatek akcyzowy.
Ponadto ryczałtu nie mogą wybrać osoby, które podejmują wykonywanie działalności po wcześniejszej zmianie wykonywanej działalności w przypadkach określonych przez Ustawę.
Co istotne, nie każdy przedsiębiorca pamięta, że podejmując pracę na rzecz byłego pracodawcy (dla którego wcześniej wykonywane były te same czynności w ramach umowy o pracę) nie może wybrać ryczałtu.
Jaką stawkę ryczałtu wybrać?
Stawki ryczałtu zależą od kodów PKWiU (więcej o kodach PKD i PKWiU dowiesz się tutaj: https://etaxa.pl/jak-wybrac-kody-pkd/) które definiują wykonywane przez podatnika czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wyróżniamy stawkę: 17%, 15%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.
Czy mogę prowadzić dwie różne działalności będąc na ryczałcie np. usługi budowlane i inną działalność usługową?
Tak możliwa jest taka sytuacja. Podatek ustala się wówczas wg stawek właściwych dla wykonywanych przez podatnika czynności.
Czy można zrezygnować z opodatkowania ryczałtem?
Formę opodatkowania można zmienić wraz z początkiem kolejnego roku kalendarzowego, składając odpowiednie dokumenty.
Co może zmienić Nowy Ład w przypadku opodatkowania zryczałtowanym podatkiem?
Główną zmianą, którą może wprowadzić Nowy Ład jest sposób odliczania składki zdrowotnej od zapłaconego podatku, ale wpierw poczekajmy na publikację przepisów.